Przeskocz do treści

Ukradli Ci aparat? Metadane EXIF ratunkiem dla skradzionego sprzętu fotograficznego

Stając się ofiarą kradzieży aparatu fotograficznego nie liczmy na spektakularne działania policji.

Oczywiście zdarza się, że sprzęt się znajdzie, ale to raczej tylko jeśli złodziej jest dodatkowo idiotą. W przypadku gdy stracimy aparat fotograficzny prócz zgłoszenia faktu na policję możemy wziąć sprawy w swoje ręce.

Jedną z możliwości jest śledzenie portali aukcyjnych oraz ogłoszeniowych. Podstawowe adresy to allegro.pl, ebay.com oraz tablica.pl.

Drugą możliwością jest przeglądanie zdjęć pojawiających się w sieci i sprawdzanie czy nie zostały wykonane naszym sprzętem. Jak zautomatyzować ten proces? Wystarczy zastosować się do kilku prostych kroków:

  • Instalujemy darmowy program PhotoME lub inny, który potrafi wyciągnąć dane EXIF zapisane w cyfrowej wersji zdjęcia.
  • Uruchamiamy program i wybieramy dowolne zdjęcie, które wykonaliśmy poszukiwanym aparatem.
  • Odczytujemy numer seryjny sprzętu którym wykonano zdjęcie (jeśli nie jest to możliwe to prawdopodobnie producent aparatu nie zadbał o to żeby numer seryjny był przypisywany do każdej fotografii lub numer został usunięty podczas obróbki fotografii i wtedy należy spróbować odczytać numer z innego zdjęcia).
  • Wchodzimy na stronę stolencamerafinder.com i podajemy numer seryjny poszukiwanego zdjęcia lub przeciągamy metodą drag&drop wcześniej sprawdzone zdjęcie.

Jeśli uda nam się namierzyć jakieś zdjęcie wykonane po tym jak nas okradziono to wystarczy już przycisnąć policję i/lub prokuratora, aby namierzyli autora publikacji.

Zobacz inne wpisy na ten temat: