Przeskocz do treści

Migracja z Google Workspace do innego dostawcy z zachowaniem adresu e-mail i usług Google

Dla ułatwienia załóżmy, że chcemy zmigrować płatne konto o adresie [email protected] tak, aby mieć bezpłatny dostęp do usług Google (np. Dysk i Dokumenty, Google Play, YouTube, Zdjęcia Google, itd.) z zachowaniem naszych danych.

Po zastosowaniu poniższych wskazówek zachowamy bezpłatny dostęp do usług które mieliśmy w ramach płatnej subskrypcji Google Workspace za wyjątkiem usług: Currents, Gmail oraz Kalendarz. Od razu dodam, że pocztę można skonfigurować tak, że nadal wiadomości wysyłane na adres [email protected] będą do Was docierały.

Krok pierwszy - zabezpiecz swoje wiadomości e-mail

Jeśli chcesz mieć kopie wiadomości e-mail z konta [email protected] to należy je wcześniej pobrać za pośrednictwem protokołu POP3. Możesz to zrobić np. darmowym klientem poczty takim jak Mozilla Thunderbird.

Krok drugi - rezygnacja z subskrypcji

Należy w zakładce Rozliczenia - Subskrypcje w wierszu "Google Workspace Business Starter" kliknąć link "Przypisano X", a następnie usunąć licencję dla konta [email protected] (licencje dla usług "Cloud Identity Free" oraz "Zarządzanie urządzeniami z Androidem" są bezpłatne i muszą pozostać aktywne).

Krok trzeci - konfiguracja przekierowania poczty

W tej chwili mamy dostęp do praktycznie wszystkich usług poza trzema: Currents, Gmail oraz Kalendarz. Potwierdzenie widać na poniższym zrzucie ekranu.

Pozostaje nam tylko skonfigurować przekierowanie poczty przychodzącej na adres [email protected] tak, aby wiadomości pojawiały się w naszej nowej skrzynce u innego dostawcy np. [email protected] (może to być poczta od Google np. [email protected]).

Przekierowanie ustawimy w zakładce Aplikacje -> Google Workspace -> Gmail -> Trasa domyślna.